Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

wtorek, 16 listopada 2010

Piktogram

Piktogram to taki wykres w Excelu, który prezentuje dane w formie obrazkowej. Myślę, że warto nauczyć się go, ponieważ może to być ciekawa forma prezentacji danych, a taka jest czasem przydatna.

Jako przykład stworzymy wykres, który pokaże zyski w różnych walutach. Kolumnami w tym wykresie są właśnie obrazki przedstawiające symbole walut.


Przygotowanie piktogramu w Excelu jest bardzo proste. Zobaczmy, jak to zrobić.Krok 1. Przygotowanie danych.

Najpierw oczywiście musimy przygotować tabelę z danymi, które mają znaleźć się na wykresie. Taka tabela to nieodłączny element każdego wykresu.


Krok 2. Tworzenie wykresu.

Na podstawie danych tworzymy wykres. Niech będzie to wykres kolumnowy 3W.


Krok 3. Tworzenie piktogramów.

W celu zastąpienia kolumn symbolami walut, klikamy prawym przyciskiem myszy na daną kolumnę i wybieramy Formatuj serię danych. Następnie kolejno wybieramy Wypełnienie / Wypełnienie obrazem lub teksturą i klikamy na Obiekt clipart (jeśli chcemy skorzystać z podstawowych obrazków Excela) lub Plik (jeśli mamy odpowiedni obrazek w pliku na swoim dysku). Wybieramy odpowiedni clipart, który nas interesuje i zatwierdzamy. Najlepiej ułożyć cliparty w stos - wg mnie wtedy efekt jest najładniejszy.


Krok 4. Formatowanie wykresu.

Na koniec zawsze warto upiększyć jeszcze wykres. Przykłady takich form formatowania to: zmiana wyglądu wykresu, dodanie tytułu wykresu i osi, dodanie etykiet danych, skala logarytmiczna (zależy od danych) itd.

Wykres jest gotowy.


Prawda, że ciekawy?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ogólnie - ekstra stronka i dla opornych i dla już coś kumających! :))))

Anonimowy pisze...

Stronka umila nam czas na zajeciach TI, dzieki bardzo

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.