Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Diagram Gantta

Dzisiejszy wpis pokaże możliwości Excela. Jest on dedykowany wyłącznie doświadczonym użytkownikom Excela. Zajmiemy się stworzeniem diagramu Gantta zwanego też wykresem Gantta. Stosuje się go w zarządzaniu projektami. Jako że projekt jest podzielony na poszczególne zadania, to wykres Gantta pokazuje rozmieszczenie zadań (mini-projektów) w czasie. Podzieliliśmy więc główny projekt na mini-projekty i tworzymy wykres Gantta, żeby zobaczyć, gdzie w czasie się znajdują.

Przygotowaliśmy już sobie tabelkę z danymi.

tabelka do wykresu gantta

Nauczymy się, jak stworzyć diagram Gantta w formie tabeli.

Diagram Gantta

Narysujemy też wykres Gantta w formie wykresu słupkowego.

Wykres Gantta

Jak to zrobić? Nauczmy się.


Zaczynamy od wpisania funkcji logicznej w komórce E3. Funkcja będzie wyglądać w ten sposób: =ORAZ(E$2>=$C3;E$2<=$D3)

Funkcja logiczna do wykresu gantta

Zatwierdzamy i przeciągamy na wszystkie komórki w tabelce. Excel mówi nam teraz, jaka jest odpowiedź logiczna na podstawie funkcji.

odpowiedź logiczna diagram gantta

Nam nie zależy na odpowiedziach prawda/fałsz tylko na zobrazowaniu rozmieszczenia zadań w czasie. Skorzystajmy więc z formatowania warunkowego. Kopiujemy więc naszą formułę, zaznaczamy komórki, w których znajduje się funkcja i tworzymy nową regułę formatowania warunkowego.

nowa reguła formatowanie warunkowe

Formuła ma być użyta do komórek, które formatujemy, więc wybieramy ostatnią opcję na liście. Wklejamy naszą formułę i wybieramy formatowanie komórek czerwonym wypełnieniem. Zatwierdzamy i usuwany odpowiedzi logiczne klawiszem delete. Diagram Gantta jest gotowy.

excel diagram gantta

Diagram Gantta możemy też stworzyć w formie wykresu słupkowego. W naszej tabeli danych będziemy potrzebować jeszcze czasu trwania danego projektu. Wstawiamy odpowiednią kolumnę i obliczamy czas trwania projektu przez zwyczajną różnicę.

tabela wykresu gantta

Do wykresu Gantta najlepiej nada się wykres skumulowany słupkowy, więc taki wykres tworzymy. Najlepiej nie zaznaczać danych z tabelki. Stwórzmy wykres bez żadnych danych, bo tak będzie nam najszybciej.

wykres skumulowany słupkowy

Klikamy prawym przyciskiem na wykresie i wybieramy Zaznacz dane. Musimy dodać teraz serie danych.

Pierwsza seria danych to data rozpoczęcia projektu. Nazwa serii to Początek, a wartości to poszczególne daty rozpoczęcia projektów.

seria danych wykres gantta

Druga seria danych to czas trwania projektu. Tu analogicznie nazwą będzie Czas trwania, a wartościami poszczególne ilości z tej kolumny.

edytowanie serii danych wykres gantta

Musimy jeszcze wyznaczyć etykiety wykresu. Będą nimi nazwy projektów.

etykiety osi wykres gantta

Stworzyliśmy wstępną wersję wykresu Gantta. Wymaga on jeszcze wielu zmian. Zaczynamy od usunięcia legendy klawiszem Delete.

wstepny wykres gantta

Przeszkadzają nam jeszcze niebieskie słupki. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy Formatuj serie danych. Usuwamy wypełnienie kolor linii wybierając brak.

formatowanie słupków wykres gantta

Zajmijmy się teraz odwróceniem kolejności kategorii (czyli nazw projektów). Klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy Formatuj oś. Zaznaczamy tu Etykiety w kolejności odwrotnej i zatwierdzamy.

kategorie w kolejności odwrotnej

Nie zgadza nam się jeszcze zakres dat na osi. Klikamy prawy przyciskiem myszy i wybieramy Formatuj oś. Pamiętamy, że Excel odczytuje daty jako liczby. W naszym przypadku oś zaczyna się o 17 dni za wcześnie, więc nie wnikając w niepotrzebne obliczenia jako minimum wpisujemy liczbę o 17 większą.

formatowanie osi wykres gantta

Wykres Gantta jest gotowy.

wykres gantta w excelu

Czytajcie bloga Abc Excel, a program Excel nie będzie miał przed Wami żadnych tajemnic.

25 komentarze:

Anonimowy pisze...

idealne narzędzie do projektowania procesów technologicznych czasowo wykonawczych :)

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatna sprawa :-)

A może małe rozwinięcie tematu, a mianowicie jak zrobić podobne zadanie ale bazujące na miesiącach (problem dotyczy wykresu, szczególnie skali na wykresie). Podobnie w przypadku wykazywania zadań w układzie kwartalnym.
Pozdrawiam
Kuba

ynwestor pisze...

@ Kuba

Na czym dokładnie polega problem ze skalą na wykresie? Może coś zaradzimy :-)

Anonimowy pisze...

Dziękuję bardzo.
Do tej pory musiałem robić to ręcznie.
p.s. Dodałem stronę do ulubionych :-)

ynwestor pisze...

Proszę bardzo. Rozgość się i korzystaj :-)

Anonimowy pisze...

Mam pytanie jak wykonać wykres kiedy chcemy się opierać na czasie (hh:mm:ss) a nie dacie.
Problemy zaczynają się robić w momencie wrzucenia danych na wykres. Dane są traktowane jako 1/1/1900 hh:mm:ss, pomimo że zapis jest w formacie hh:mm:ss.
Zależy mi dokładnie na stworzeniu wykresu Gantt'a z 24h gdzie poszczególne zadania trwają minuty, godziny. Z góry dziękuję za pomysł.

ynwestor pisze...

Cześć. Wg mnie problem nie leży po stronie wykresu Gantta tylko formatowania komórek. Prawy przycisk myszy -> Formatuj komórki -> Czas Tutaj należy ustawiś formatowanie i powinno działać. Daj znać, czy pomogło.

Anonimowy pisze...

@anonimowy
Rozwiazalem problem, musisz ustawic dobre zakresy, nie wiem dlaczego ale u mnie z tymi samymi danymi wyswietlaly sie daty od 1900 do 2180.
Musialem wejsc do wlasciwosci osi X i recznie wpisac przedzial dat/czasu jako liczby.
czyli zmieniasz tylko Min i Max a reszta zostawiasz z defaulta i wtedy juz dziala.
Aby zobaczyc jakie to liczby zmien formatowanie na general.

Pozdrawiam
Daniel

pipscollector pisze...

bardzo dobry materiał - znajomośc exela w skali 1-10 - moze 4 ;) a w początku " Jest on dedykowany wyłącznie doświadczonym użytkownikom Excela" czyżbym miał niską samoocenę ? Dzieki bede wpadał na blog częściej.

Anonimowy pisze...

Bardzo pomocne, dzięki właśnie szukałem jak zrobić taki wykres gdyż wiem że jest to możliwe, oczywiście jak zawsze trzeba trochę popracować nad wynikiem;)

Rysaas pisze...

A czy jest możliwe, by poszczególne zadania przypisując je do konkretnych pracowników (wykonawców) zaznaczyć innymi kolorami?

ynwestor pisze...

Jest możliwość zmiany koloru. Jeśli masz z tym problem, to załóż wątek na forum: http://abc-excel.foreo.pl Najlepiej dołącz plik i pokaż, z czym konkretnie nie możesz dać sobie rady. Postaramy się pomóc :)

Anonimowy pisze...

Witajcie,
właśnie próbowałam to zrobić na moim exelu, ale się pogubiłam w momencie gdy u Was pojawia się prawda/fałsz. Mój exel mi tego nie pokazał :(
czyżbym miała za starą wersję? (mam Office 2003)

ynwestor pisze...

Proszę zadać pytanie na forum. Postaramy się pomóc :)

Anonimowy pisze...

Witam,

Co trzeba zrobić żeby ta sama formuła również działała w wersji offce 2003?

Dziekuję

ynwestor pisze...

A nie działa?

Anonimowy pisze...

Ale zarąbiste, jasne i przejrzyste :D DZIĘKI !!!!!! :-*

Anonimowy pisze...

Witam:)
jak w takim razie na wykresie nanieść kilka podfaz do zadań??

Ryszard Barys pisze...

Witam
Tworzę podobne wykresy.
Pytanie:
Co należy zrobić by np. Projekt 2 obejmował dodatkowo daty 30.04- 01.05. Czyli był podzielony na dwa okresy w dwóch innych terminach ??

Anonimowy pisze...

gdzie się te etykiety osi robi? ;p

Anonimowy pisze...

Dwa dni spędziłem na poszukiwaniu prostego narzędzia do tworzenia wykresów Gantta i instrukcji, która wyjaśniałaby stosowanie tego narzędzia. Spośród kilkunastu rozwiązań jakie znalazłem, Pana okazało się najlepsze w stosunku do moich potrzeb. Dziękuję bardzo.

Anonimowy pisze...

Krótko, zwięźle i na temat ;) Bardzo pomocny materiał ;) dzięki i polecam innym ;)

Anonimowy pisze...

A jak zrobić żeby proces był zaznaczony w odcinku czasu doby (chodzi mi o to że, wykres zaczyna się o "0" i kończy o "24") a proces trwa od 20 do 6 rano?

Anonimowy pisze...

pierwsza foruła jest błędna. Dopiero ta w czerwonym kwadracie jest poprawna

Adam Nowak pisze...

Dziękuję. Już poprawiłem.

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.