Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

sobota, 27 listopada 2010

Blokowanie i podział w Excelu

Zajmijmy się dziś pracą z arkuszem Excela w przypadku, gdy zajmujemy się bazą danych. Weźmy sobie taką oto sytuację:


Mamy dość sporą tabelę i nie mieści się nam ona w oknie Excela. Z tego powodu nie widzimy nagłówków i nie wiemy tak naprawdę, co do czego. Tabela w tej formie jest całkowicie nieczytelna, ale łatwo można to naprawić.

Nauczmy się blokowania i podziału okna w Excelu.Blokowanie okna w Excelu

Blokowanie okna polega na tym, że przy przewijaniu okna część tabeli zostanie w tym samym miejscu. Dla przykładu można zablokować nagłówek tabeli lub wiersza tak, aby ciągle mieć je na wierzchu. Wiedzielibyśmy wtedy, co oznaczają dane komórki. Na powyższym obrazku tego nie widać.

Nauczmy się blokowania nagłówków wiersza i kolumny jednocześnie.

W tym celu zaznaczmy komórkę, która znajduje się bezpośrednio poniżej blokowanej kolumny i na prawo od blokowanego wiersza. Najczęściej będzie to komórka B2.


Następnie przechodzimy do wstążki. Wybieramy kolejno Widok -> Zablokuj okienka -> Zablokuj okienkaOkienko jest zablokowane.


Teraz przesuwając tabelę nagłówek wiersza i kolumny zawsze będziemy mieli na wierzchu.

Podział okna w Excelu

Inna sytuacja jest w przypadku, gdy mamy za mało miejsca na oknie. Dla przykładu przyjmijmy, że potrzebujemy mieć wgląd do różnych części arkusza jednocześnie. Żeby uniknąć ciągłego przewijania okna, podzielmy je.

W celu podziału okna w Excelu najpierw zaznaczmy jedną z komórek. Następnie przechodzimy do wstążki zgodnie ze ścieżką:  Widok -> Podziel
Ekran podzielił się na 4 części, które niezależnie można przewijać! To duże udogodnienie w pracy z dużymi arkuszami danych.

3 komentarze:

Sebastian Cezary pisze...

Można było przy okazji dodać, że podział można samemu ustawiać co do szerokości, tak samo jak przynajmniej w 2010 można uzyskać podział na 2 kolumny/wiersze

Excel Maniac pisze...

Wpis całkiem przystępny i przejrzysty, jednak osobiście nie korzystam z tego podziału i nie znam nikogo kto by korzystał. W większości przypadków wystarcza zablokuj wiersze/kolumny. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

JA korzystam, wielokrotnie. Bardzo przydatne narzędzie.

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.