Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

piątek, 9 lipca 2010

Skala logarytmiczna na wykresie

Witajcie w kolejnym wpisie bloga Abc Excel!

Dziś na prośbę jednego z czytelników zajmiemy się skalą danych na wykresie Excela. Omówimy sobie skalę logarytmiczną na wykresie i zobaczymy, jak jej używać.

Czasem zdarza się, że dane na wykresie zawierają się w dużym przedziale. W takim wypadku gdy poszczególne wielkości znacznie się od siebie różnią pogarsza się przejrzystość wykresu i mniejsze wartości są po prostu niewidoczne. Pokażę, jak rozwiązać tę sytuację. Przygotowałem przykładową tabelkę z danymi sprzedaży.


Zobaczmy, jak stworzyć wykres w przypadku, gdy dane na wykresie znacznie różnią się od siebie.

Z danych w tabelce musimy najpierw stworzyć wykres. Niech będzie to wykres kolumnowy.Jak widzimy, jest on całkowicie nieczytelny. Sprzedaż jednego z produktów jest tak duża, że nie widać pozostałych słupków. Trzeba więc sformatować serie danych. Klikamy więc na serii danych prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Formatuj oś.Pojawia się takie oto okno dialogowe. Zmieniamy skalę serii danych na skalę logarytmiczną.


Zobaczmy, jak tym razem będzie wyglądał wykres.


Przy zastosowaniu skali logarytmicznej wykres jest czytelny. Wyraźnie widać wszystkie słupki, choć znacznie różnią się od siebie wartościami liczbowymi.

Najwytrwalszym czytelnikom należy się jeszcze trochę teorii. Spójrzcie na skalę danych na wykresie. Skala logarytmiczna sprawiła, że każdy następny poziom danych jest większy 10 razy. Wybierając podstawę skali logarytmicznej wybraliśmy właśnie 10, ale równie dobrze możemy wybrać każdą inną liczbę z przedziału od 2 do 1000.

Zachęcam wszystkich do subskrypcji postów bloga Abc Excel i również do zadawania pytań. Jeśli macie konkretne problemy z Excelem, to piszcie do mnie maile lub komentarze pod postem. Postaram się pomóc.

8 komentarze:

Marek pisze...

Skalę logarytmiczną to znam, ale nie o to mi chodziło. Jak znajdę gdzieś przykład o co mi chodziło to podrzucę linka.

ynwestor pisze...

Myślałem, że o to chodzi. Może coś jeszcze w tym temacie sobie przypomnę. Dam wtedy znać.

Anonimowy pisze...

Witam!
mam wersje 2010.
szukam opcji skali logarytmicznej dla osi poziomej. nigdzie nie moge znalezc.
kolejna rzecz: chcialbym dla kazdej serii danych wprowadzac inne wartosci osi x, niestety rowniez nie moge znalezc nigdzie takiej opcji.
dobrze ze mam jeszcze openoffice'a ktory ma to wszystko w bardzo praktycznych miejscach gdzie latwo to znalezc. czyzby wersja darmowa bila na glowe wersje komercyjna jesli chodzi o wykresy??

ynwestor pisze...

Proszę zadać pytanie na forum. Postaramy się pomóc :)

Zdrój pisze...

Uff... dzięki !

Anonimowy pisze...

A jak zrobić żeby na osi y było 10 do potęgi a nie tyle zer

ynwestor pisze...

@ Anonimowy

We właściwościach jest taka opcja. Ścieżka: prawoklik i formatuj.

Anonimowy pisze...

Super sprawa z tą osią logarytmiczną! niestety nie wszystkim odbiorcom/czytelnikom to pasuje.. dzis zrobilem taki wykres jednak klient wrocil do mnie z komentrzem ze jednak taki wykres dla zwyklego laika jest malo czytelny.. Czy moglby mi ktos poradzic krok po kroku jak "złamać oś" w excelu 2007? niestety nie moge uzywac innego programu// z gory dzieki za pomoc!!

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.