Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

wtorek, 9 listopada 2010

Kod VBA z internetu

Myślę, że czas najwyższy na dalsze wtajemniczenie w programowanie w Excelu w języku VBA. Znamy już podstawowe informacje o tym języku. Umiemy też zarejestrować makro w Excelu. Dziś zapiszemy i uruchomimy kod VBA, który zdobyliśmy "skądś" - w tym przypadku z internetu.

Nikt nie jest wszechwiedzący. Często więc w poszukiwaniu odpowiedzi przeszukujemy internet i zazwyczaj znajdujemy tam odpowiedzi. W końcu, jeśli czegoś nie ma w internecie, to zapewne nie istnieje.

VBA logo

Załóżmy, że mieliśmy przed sobą jakieś trudne zadanie w Excelu i znaleźliśmy odpowiedni kod VBA w internecie. Ktoś napisał taki kod i udostępnił go za darmo. Jak w takim przypadku wstawić ten kod VBA do swojego arkusza w Excelu?


Krok 1. Edytor VBA.

Najpierw musimy otworzyć edytor VBA. Wchodzimy więc w zakładkę Deweloper na wstążce w Excelu i klikamy na pierwszy przycisk Visual Basic (skrót klawiaturowy Alt + F11). Otworzy się nowe okno jak na obrazku poniżej.

okno VBA

Krok 2. Tworzenie modułu.

Żeby w ogóle myśleć o pisaniu kodu VBA musimy wstawić nowy moduł. Wybieramy więc Insert -> Module. Widzimy, że utworzył się nowy moduł - Module1.

nowy moduł VBA

Krok 3. Wstawianie procedury.

Następnie musimy wstawić nową procedurę. Wybieramy Insert -> Procedure. Pojawia się okno dialogowe.

ADD Procedure VBA

W polu Name wpisujemy nazwę procedury bez spacji, np. ABC. Pojawił się początek i koniec kodu VBA.

kod VBA

Krok 4. Wklejanie kodu.

Kod VBA, który znaleźliśmy w internecie, wklejamy pomiędzy wersami, które się pojawiły. Mój przykładowy kod VBA to:

MsgBox ("Hello, World!")


Krok 5. Zapisujemy i uruchamiamy.

Kod VBA jest gotowy. Zapisujemy go (skrót klawiaturowy Ctrl + S) i zamykamy okno edytora VBA.

Żeby uruchomić makro, które stworzyliśmy, otwieramy okno makr. Znajduje się ono w zakładce Deweloper -> Makra (skrót klawiaturowy Alt + F8). Pojawi się okno, z którego wybieramy nazwę naszego makra i klikamy na Uruchom.

Hello World VBA

Nasze makro działa!

Uruchomiliśmy makro, które działa! To dopiero początki, ale podstawy już znamy.

W dalszych wpisach bloga Abc Excel poznamy dalsze tajniki VBA i nauczymy się tworzyć bardziej skomplikowane programy w Excelu.

4 komentarze:

Leto pisze...

Witam!

Mam małe pytanko, mianowicie zrobiłem fajny User form do wpisywania danych.Teraz potrzebny mi jest sposób na to aby, po wybraniu z listy rozwijanej np.sklepu dane przechodziły do odpowiedniego arkusza, a nie do jednego wspólnego. Nie udaje się tego zrobić metodą If then, i próbowałem z Initializate po wybraniu i też nic....

ynwestor pisze...

Proszę zadać pytanie na forum. Postaramy się pomóc :)

Anonimowy pisze...

Witam...

Pewnie głupie pytanie ale je zadam.
Jak napisac pętlę w VBA aby po w pisaniu pewnej wartości w jednym arkuszu excela nastepiło szukanie takiej samej wartości w innym arkuszu, po znalezieniu jej skopiowanie wartości z tego samego wiersza ale kilka kolumn w prawo i wklejeniu tej wartości do pierwszego arkusza obok piwerszej wartości która rozpoczęła petlę. pewnie coś niejasno napisałem ale jednak poczekam na pomoc

Jan Grabowski pisze...

gdzie teraz znajduje się forum ?
zgłębiam właśnie tajniki excela i twój blog jest świetny... Chciał bym poczytać więcej. :)
we wtorek mam rozmowę kwalifikacyjną i test z excela.

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.