Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Formatowanie wykresu

W poprzedniej części zajmowaliśmy się układem wykresu. W tej części będziemy formatować wykres. Na razie wykres wygląda w ten sposób:


Dowiemy się, w jaki sposób przy pomocy kilku kliknięć zmienić go w na przykład taki:


Zmiana jest bardzo prosta.

Najpierw klikamy wewnątrz wykresu na obszar kreślenia.


Przechodzimy do wstążki i klikamy tam zakładkę Formatowanie w menu Narzędzia wykresów.

Potrzebne nam opcje znajdują się w sekcji Style kształtów.

Po naciśnięciu na strzałkę rozwijamy wszystkie dostępne style kształtów wykresu.


Po najechaniu na każdy z nich widzimy, jak zmienia się wykres. Po wybraniu jednego z nich zmienia się tylko wnętrze wykresu czyli obszar kreślenia. Żeby zmienić zewnętrzną część wykresu musimy zaznaczyć obszar wykresu. Klikamy na niego jeden raz.


Zmianę stylu wykonujemy w dokładnie w ten sam sposób. Wykonujemy więc dwa kolejne kliknięcia i zmieniamy nasz wykres w taki:


Poznaliśmy łatwy sposób kolorowania wykresu. Pamiętajmy, że wykres musi być przede wszystkim czytelny. Wykresu nie wolno za bardzo kolorować, bo może to utrudnić odczytanie danych.

Zachęcam do popróbowania stworzenia własnego wykresu w kolorach, jakie sami najbardziej lubimy. Wszystkie potrzebne nam opcje znajdziemy na oknie dialogowych Formatowanie obszaru wykresu. Zachęcam do pobawienia się wszystkimi ustawieniami, żeby wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.


Okno dialogowe możemy wywołać po naciśnięciu strzałeczki na wstążce.


Następne wpisy będzie niezwykle ciekawy. Nauczymy się wszystkiego o najpopularniejszym rodzaju wykresu w Excelu. Następny odcinek to wykres kołowy.

5 komentarze:

Anonimowy pisze...

*.*

Ed pisze...

Ja również bardzo dziękuję, przydało się. Tak pomyślałam, ze też komuś się chce tak pomagać, ale spojrzałam w górę, przecież zarabiasz na reklamach:)

ynwestor pisze...

@ Ed

Dzięki :)

Co do reklam. Roześmiałbyś się, jakiego rzędu są to kwoty. Gdybym na nic naprawdę zarabiał, to pewnie kurs byłby aktualizowany. Kwoty są naprawdę śmieszne, więc nie mam motywacji.

Anonimowy pisze...

Dziękuje za porady i podpowiedzi. Będę się modlić za Ciebie. Niech Ci Bóg błogosławi

Anonimowy pisze...

Super porady:)

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.