Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

środa, 11 sierpnia 2010

Podstawowe informacje o VBA

Dziś zajmiemy się naprawdę zaawansowaną częścią programu Excel. Napiszę podstawowe informacje o VBA. VBA (czyli Visual Basic for Applications) to język oprogramowania używany w Excelu, ale też w pozostałych programach pakietu Office i m. in. programie AutoCAD.

VBA umożliwia tworzenie programów w Excelu i rejestrowanie makr. Makro to instrukcje automatyzujące procesy w Excelu. Dzięki makrom każdy użytkownik może dostosować Excela do własnych potrzeb. Na przykład makro może tworzyć i drukować comiesięczny raport sprzedaży. Taki raport to czynność, którą wykonujemy co miesiąc. Zamiast tworzyć go za każdym razem od podstaw, wystarczy stworzyć (zarejestrować) takie makro jeden raz. Od tego momentu raport będzie automatycznie wykonywany przez makro.

Nauczmy się podstaw VBA. 3 rzeczy, które sobie omówimy to:

  • jak dodać kartę Deweloper do wstążki?
  • bezpieczeństwo podczas korzystania z VBA
  • jak zapisać plik zawierający VBA?
1. Przede wszystkim, żeby móc korzystać z VBA w Excelu musimy mieć odpowiednią zakładkę na wstążce. Zobaczmy, jak dodać zakładkę Deweloper.

Żeby dodać zakładkę Deweloper, wciskamy przycisk pakietu Office i wybieramy Opcje pakietu Office.


Następnie na oknie dialogowym, które się pojawi, zaznaczamy check box przy Pokaż kartę Deweloper na wstążce. Check box ten znajduje się w zakładce Popularne.


Od tego momentu na Wstążce Excela pojawi się dodatkowa karta Deweloper.


2. Bardzo ważne podczas korzystania z VBA jest bezpieczeństwo. Makra mogą wyrządzić wiele szkód w naszym komputerze. Z tego powodu Excel domyślnie używa opcji Wyłącz wszystkie makra i wyświetl powiadomienie. Gdy ta opcja jest włączona, po otwarciu pliku Excela zawierającego marka, Excel wyświetli komunikat Ostrzeżenie o zabezpieczeniach. Jeżeli jesteśmy pewnie, że plik pochodzi z zaufanego źródła, to potwierdzamy chęć otwarcia makra wybierając Włącz tę zawartość. Po dokonaniu takiego wyboru wszystkie makra w danym pliku zostaną włączone.

Do zarządzania bezpieczeństwem makr w Excelu służy przycisk Bezpieczeństwo makr, który możemy znaleźć w karcie Deweloper. W oknie dialogowym Centrum zaufania możemy zmienić sposób wyświetlania makr w Excelu (nie polecam).


3. Skoroszyty zawierające makra należy zapisywać w formacie *.xlsm. Zapisując plik domyślnie podstawia się format *.xlsx. Trzeba pamiętać o tym, żeby zmienić go na *.xlsm, ponieważ format *.xlsx nie obsługuje makr.

To tylko podstawy VBA. W kolejnych wpisach bloga omówimy sobie bardziej zaawansowane zastosowania VBA.

Wpis ten dedykuję Wiktorowi, z którym rozwiązujemy skomplikowane zadanie w Excelu. Jeśli ktoś z Was ma problem w Excelu lub chce dowiedzieć się czegoś więcej na konkretny temat związany z Excelem, to proszę o maila lub komentarz pod postem.

Tymczasem zapraszam do lektury kolejnego posta i do subskrypcji bloga Abc Excel.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.