poniedziałek, 1 listopada 2010

Histogram

Histogram i diagram Pareto to dwa rodzaje wykresów z zakresu zarządzania jakością, które można stworzyć w Excelu. Dziś poznamy histogram. Histogram to po prostu wykres kolumnowy, na którym przedstawiamy ilość występowania danej cechy najczęściej z przedziału liczb. Oprócz kontroli jakości, histogram jest również używany w statystyce.

Przykładowy histogram wygląda w ten sposób:


Nauczmy się, jakie są zasady tworzenia histogramu i jak stworzyć histogram w Excelu.
Na początek potrzebujemy tabelki z danymi. Niech będzie, że zbadamy wyniki egzaminu. Przykładowa tabelka jest taka:


Główne zasady tworzenia histogramu:
  • dane powinny być podzielone na równe przedziały
  • ilość przedziałów powinna wynosić 5 -15 tak, aby histogram był czytelny
  • częstość w żadnym z przedziałów nie powinna być równa 0
  • pomiędzy kolumnami ma nie być odstępów
Stworzenie histogramu w Excelu jest bardzo proste. Najpierw na podstawie tabeli danych tworzymy wykres kolumnowy. Od razu usuwamy legendę, bo nie będzie nam potrzebna.


Następnie usuwamy odstępy pomiędzy kolumnami. Wystarczy kliknąć na kolumnie prawym i wybrać Formatuj serię danych. Pojawia się okno dialogowe, gdzie wybieramy Brak przerwy.


Najważniejsze czynności już wykonaliśmy. Histogram trzeba jeszcze upiększyć. Zależnie od przeznaczenia można dobrać odpowiednią kolorystykę, żeby zwiększyć przejrzystość. Jedną z możliwości są style wykresu.

Dodatkowo trzeba dodać tytuł wykresu i serii danych.

Gotowy przykładowy histogram wygląda w ten sposób:


Wyniki egzaminu to oczywiście tylko przykład. "Poważniejsze" zastosowania histogramu to głównie ilustrowanie demografii społeczeństwa i szerokie możliwości w kontroli jakości.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wszystko fajnie ale nie ma tu wyszczegulnionych typów histogramów

Anonimowy pisze...

To nie jest porada, jak tworzyć histogram ze zbioru danych a banalny pokaz tworzenia wykresu kolumnowego z posortowanych już danych pod względem częstotliwości, czyli prymitywna wizualizacja już uzyskanych danych. Brakuje natomiast faktycznego tworzenia histogramu, który sortuje dane pod wzgledem konkretnych wartości od razu rysując wykres. Edycja i dostosowanie wykresu do własnych gustów to już zupełnie inna kwestia

Anonimowy pisze...

Nie ilość, ale liczba punktów.
Określenie przedziałów:
(0 - 10)
(10 - 20) itd nie jest poprawne.
Matematycznie zapis ten oznacza przedział obustronne otwarty. Przeto pytanie: jak zakwalifikować wartosci: 10, 20, ... itd

Anonimowy pisze...

Super!

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.