Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

wtorek, 3 sierpnia 2010

Jak dodać linię trendu?

Witam wszystkich użytkowników Excela!

W tym poście omówimy sobie, jak dodać linię trendu na wykresie w Excelu.

Linie trendu przydają się, gdy przedstawiamy dane zmieniające się w czasie. Linia trendu na wykresie jest też wykorzystywana do prognozowania rozkładu danych w przyszłości czy przeszłości. Prognozowanie związane jest ze statystyką i ekonometrią, gdzie nazywane jest regresją.

Linie trendu w Excelu możemy dodawać do wykresów nieskumulowanych i dwuwymiarowych. Rodzaje wykresów, których możemy korzystać to: warstwowy, kolumnowy, liniowy, giełdowy, słupkowy, punktowy i bąbelkowy. Linii trendu nie da się dodać do wykresu: trójwymiarowych, skumulowanych oraz radarowego, kołowego, powierzchniowego i pierścieniowego.

Stworzyłem prosty wykres liniowy, który posłuży nam jako przykład.


Na powyższym przykładzie nauczymy się, jak dodać linię trendu do wykresu.


Aby dodać linię trendu, musimy najpierw kliknąć na wykres. Na wstążce pojawi się nowe menu Narzędzia wykresów. W zakładce Układ znajdziemy potrzebny nam przycisk Linia trendu. Z tego poziomu możemy wstawić 4 różne rodzaje linii trendu. Są to: liniowa linia trendu, wykładnicza linia trendu, prognozowana linia trendu i średnia ruchoma dwóch okresów.


Liniowa linia trendu na naszym przykładowym wykresie liniowym będzie tak jak na poniższym obrazku.


W ten sposób możemy wstawić bardzo proste linie trendu. Większe możliwości daje nam wybranie Więcej opcji linii trendu. Już po wstawieniu linii trendu ten sam efekt uzyskamy po kliknięciu na linię trendu i skorzystanie ze skrótu klawiaturowego CTRL + 1.


Pojawia nam się okno dialogowe Formatowanie linii trendu.


Powyższe okno dialogowe daje nam naprawdę dużo możliwości pracy z liniami trendu. Dla przykładu zobaczmy, jak będzie wyglądać prognoza 10 następnych okresów na naszym przykładowym wykresie.


To tylko bardzo prosty, poglądowy przykład, a efekty i tak są zadowalające. Jak widać, linie trendu to całkiem przydatne narzędzie. W kolejnym wpisie postaram się szerzej omówić wszystkie rodzaje linii trendu.

Zachęcam też do subskrypcji bloga Abc Excel i do komentarzy. Jeśli masz konkretny problem z Excelem lub chcesz zamówić wpis na konkretny temat, to proszę o maila lub komentarz pod wpisem. O wpisy na temat linii trendu poprosił Marcin. Pozdrawiam!

6 komentarze:

marcin pisze...

Bardzo fajna strona z poradami Excela o różnym poziomie trudności,naprawdę warto zapoznać się ze wszystkimi wpisami, wielkie dzięki dla Adama za wpis na temat o który prosiłem a swoją drogą zauważyłem,że linie trendu (niezależnie od wahań wartości) zawsze mają taki prosty charakter (rosnący lub malejący,tak że np. można by je nanieść odręcznie na wydrukowanym wykresie) czy takie prognozy nie powinny mieć bardziej zmiennych wartości a nie miarowo rosnące lub malejące,a czy są może inne sposoby na przedstawianie na wykresach prognoz na przyszłość

ynwestor pisze...

@ marcin

Dzięki za komplementy.

Jutrzejszy wpis pokaże więcej rodzajów linii trendów. Jak się okaże, właściwie tylko linia trendu liniowa ma taki prosty przebieg, a oprócz niej jest jeszcze 5 typów linii trendu.

Zapraszam do lektury jutrzejszego wpisu!

Anonimowy pisze...

Witam, przede wszystkim chciałbym powiedzieć że informacje zawarte na stronie są bardzo przydatne i chwała za pomysł. Korzystając z okazji chciałbym prosić o pomoc w następującej kwestii. Stworzyłem prosty wykres słupkowy 3W składający się z dwóch serii danych sprzedaży roku 2009 i 2010. Chciałbym dodać do wykresu linie ciągłą oznaczającą poziom sprzedaży który powinienem osiągnąć. Próbowałem dodać trzecią serie danych ze stałą wartością i zmienić rodzaj wykresu tylko dla tej jednej serii na liniowy lecz nie można tego zrobić. Czy istnieje sposób by dodać taką linie która określała by poziom sprzedaży? Próbowałem z liniami trendu ale to też nie to… Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

ynwestor pisze...

Witam!

Dziękuję. Cieszę się, że blog się przydaje.

Problem polega na tym, że wykres jest trójwymiarowy. Widzę dwa rozwiązania.

1. Pierwsze to zmiana całości wykresu na dwuwymiarowy. Wtedy nie ma problemu z taką konstrukcją wykresu. Dwie serie danych będą w postaci kolumn, a jedna w postaci liniowej.

2. Skoro wykres musi być trójwymiarowy, to wszystkie serie danych powinny być wtedy tego samego typu.

Raporty sprzedażowe wolę tworzyć 2W. 3W ciężko mi się czyta.

Anonimowy pisze...

Hej, gryzie mnie jedna wątpliwość. Dodając linię trendu do wykresu punktowego z osią X złożoną z dat otrzymam linię trendu dla roku czy dla okresu rozpiętości danych np. dla 74 dni?

ynwestor pisze...

Hej!

Otrzymasz linię trendu dla okresu, który sam zdefiniowałeś. Można go dowolnie zmieniać. Pozdrawiam.

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.