Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

środa, 4 sierpnia 2010

Rodzaje linii trendu

Witam!

Ostatnio nauczyliśmy się, jak dodać linię trendu do wykresu w Excelu. Dziś będziemy kontynuować temat linii trendu. Omówimy sobie wszystkie 6 rodzajów linii trendu i postaramy się dobrać je odpowiednio do różnych typów wykresów.


Wybór linii trendu jest tym lepszy, gdy wartość jej R-kwadrat jest bliższa 1.

A więc zacznijmy omawianie typów linii trendu i zobaczmy do jakich wykresów powinny być stosowane.


Liniowa linia trendu to najprostsza linia trendu. Stosuje się ją do liniowych serii danych. Jeśli dane ułożone są mniej więcej liniowo i notują stały wzrost/spadek to powinniśmy użyć właśnie liniową linię regresji.

Równanie liniowej linii trendu ma postać y = ax + b gdzie a to nachylenie, a b to stała.


Logarytmiczna linia trendu jest używana, gdy nasze dane początkowo szybko rosną/maleją i potem się stabilizują.

Równanie logarytmicznej linii trendu ma postać y = a ln x + b gdzie a i b to stałe, a ln to logarytm naturalny funkcji.


Wielomianowa linia trendu stosowana jest dla danych o dużej zmienności. Stopień wielomianu łatwo określić na podstawie liczby wzniesień i zagłębień. Wielomianowa linia trendu stopnia 2 ma tylko jedno wzniesienie lub zagłębienie, stopnia 3 ma jedno lub dwa wzniesienia i zagłębienia,a wielomian linia trendu stopnia 4 ma do trzech wzniesień lub zagłębień.


Potęgowa linia trendu jest używana, gdy dane zwiększają się w pewnym określonym tempie. Potęgowa linia trendu nie może być zastosowana w przypadku występowania danych niedodatnich.


Wykładnicza linia trendu używana jest, gdy dane rosną/maleją z rosnącą szybkością. Nie może być ona stosowana dla danych niedodatnich.


Na koniec została nam średnia ruchoma. Charakteryzuje się ona tym, że wygładza zmienność danych, aby dokładniej pokazać trend. Średnia ruchoma za pomocą opcji Okres uśrednia określoną ilość danych i używa średniej wartości jako punktu. Na poniższym obrazku stworzyłem średnią ruchomą z okresem równym 4. Wyraźnie widać, że linia trendu jest dużo bardziej wygładzona od danych z wykresu.


Uff. Nauczyliśmy się rozróżniać i dobierać odpowiednie linie trendu do danych, które posiadamy.

Na dzisiaj to tyle, ale już wkrótce pojawią się równie ciekawe wpisy. Dlatego też zachęcam do subskrypcji bloga Abc Excel.

9 komentarze:

marcin pisze...

właśnie czegoś takiego szukałem :-) teraz mniej więcej (raczej więcej heh) wiem do jakich danych jakie linie zastosować,jeszcze raz dzięki za wpisy odnośnie lini trendu
pozdrawiam

ynwestor pisze...

Cieszę się :) Czy masz życzenie co do kolejnego wpisu?

margerytka pisze...

Witaj! Bardzo przydatny opis, zwłaszcza porada, do jakich danych nadaje się dany rodzaj trendu. Ale jako laik matematyczny mam niedosyt, dlaczego właśnie takie równanie=rodzaj linii trendu jest odpowiedni dla danej sytuacji? Da się to jeszcze bardziej łopatologicznie? ;)

ynwestor pisze...

Cześć margerytka.

Wybór linii trendu należy do Ciebie. Rodzaj linii jest tym lepszy im wartość R-kwadrat jest bliższa 1. Możesz to zrobić metodą prób i błędów. Zostaw tę linię, która przyjmuje wartość bliższą jedności. Przy wyborze linii trendu na oknie dialogowym jest też jej rysunek. Porównaj ten rysunek z danymi na wykresie, zobacz, jak układają się dane na wykresie i wybierz wtedy tę najbardziej podobną do wykresu linię trendu.

Spróbuję bardziej szczegółowo wyjaśnić zasady stosowania poszczególnych linii trendu.

Przy liniowej linii trendu wszystko jest chyba jasne? Tu dane "nie wariują" tylko stale rosną lub spadają. To najprostsza linia trendu.

Logarytmiczna linia trendu ma zastosowanie na przykład, gdy nasze wartości na wykresie rosną tysiąckrotnie, a potem nagle prawie się zatrzymują. Coś w stylu wzrostu człowieka. W młodości szybko rośniemy, a potem wzrost praktycznie się nie zmienia. Widać to wtedy po skali wykresu. Najpierw wzrost rośnie o kilka i kilkanaście centymetrów rocznie, a potem nawet o 1 czy 2 centymetry.

Wielomianowa linia trendu to wzniesienia i doliny. Wartości na wykresie "tańczą" w górę i w dół. Myślę, że tu też nie będziesz miała problemów.

Wykładniczą linia trendu porównaj sobie do lawiny. Wartości na wykresie rosną coraz bardziej tak, jak lawina, która im jest większa tym mocniej się rozpędza. Gdyby ta lawina rozpędzała się ciągle w takim samym tempie, to zastosowałabyś już potęgową linię trendu na wykresie.

Średnią ruchomą najłatwiej skojarzyć z analizą techniczną wykresów giełdowych. Średnie EMA i SMA to właśnie rodzaje średnich ruchomych.

Napisz, czy teraz wszystko jasne.

margerytka pisze...

Dzięki :) Trawię... Jak przetrawię, napiszę, czy paniała ;)

Anonimowy pisze...

Witam, a ja mam może jeszcze prostsze pytanie :)
Liniowa linia trendu pokazała mi takie równanie:
y =-0,0031x + 0,3425. Czy mogę prosić o jego interpretację?
Dziekuje Michał.

ynwestor pisze...

Witaj Michał,

Kolejne pytanie z matematyki a nie z Excela, ale postaram się podołać.

-0,0031x oznacza, że linia jest malejąca, a wartości zmieniają się o 0,0031 na każdy wzrost argumentu funkcji o 1

+0,3425 oznacza natomiast, że dla x=0 funkcja przyjmuje wartość 0,3425

trzeci fakt jest taki, że wartość 0 ta funkcja osiągnie dla x=110,483871

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Anonimowy pisze...

Dziekuje uprzejmie, teraz bedzie mi znacznie łatwiej.
Pozdrawiam Michał.

Anonimowy pisze...

Mam pytanie odnosnie wykresów. Mam zrobioną linie trendu i prognoże przy lini trendu pojawia mi sie skrót Wielob.
Po co excel tworzy wieloboki na wykresach statystycznych ?

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.