Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Suma skumulowana

Witam w kolejnym wpisie bloga Abc Excel!

W tym poście zajmiemy się czymś, co nazywa się suma skumulowana.

Suma skumulowana jest pewnym rodzajem dodawania i działa podobnie jak zwykła SUMA. Zwykła suma polega na dodawaniu do siebie dwóch lub większej ilości liczb. Suma skumulowana natomiast polega na dodaniu jednej liczby do poprzednich, tak aby stworzyć sumę wszystkich liczb od początku pomiaru.

Suma skumulowana może być wykorzystywana na przykład podczas tworzenia raportów sprzedaży. Przygotowałem właśnie taki przykładowy raport sprzedaży firmy ABC.


Nauczymy się teraz, w jaki sposób obliczyć sprzedaż skumulowaną i również odsetek sprzedaży skumulowanej dla poszczególnych miesięcy.


Zacznijmy od obliczenia sprzedaży skumulowanej.

Wiemy już, co to są adresy względny i bezwzględne komórek w Excelu. Tworząc formułę sprzedaży skumulowanej korzystamy z funkcji SUMA. W związku z tym, że obliczając sprzedaż skumulowaną chcemy mieć sumę wszystkich poszczególnych wielkości sprzedaży, to musimy zablokować (skrót klawiaturowy to F4) wiersz 3 w formule. Formuła sprzedaży skumulowanej w komórce C3 będzie wyglądać następująco:

=SUMA(B$3:B3)


Zatwierdzamy formułę Enterem i przeciągamy w dół.


Suma skumulowana jest gotowa. Excel obliczył nam, że w naszym przykładowym przypadku sprzedaż skumulowana wynosiła 5 460 zł.

Przejdźmy teraz do obliczenia sprzedaży skumulowanej w procentach, żeby dowiedzieć się, jaki odsetek sprzedaży w stosunku do całkowitej skumulowanej sprzedaży osiągnęliśmy w poszczególnych miesiącach.

Przy obliczaniu odsetka sprzedaży skumulowanej formuła będzie bardziej skomplikowana. W liczniku formuły analogicznie będzie znajdować się sprzedaż skumulowana wraz z zablokowaniem wiersza nr 3. Formuła będzie zawierać jeszcze mianownik, w którym będą znajdować się wszystkie poszczególne dane sprzedaży ze wszystkich miesięcy. Całość mianownika formuły blokujemy znakiem dolara (blokujemy wiersze i kolumny). Formuła w komórce D3 będzie miała postać:

=SUMA(B$3:B3)/SUMA($B$3:$B$8)


Analogicznie formułę zatwierdzamy klawiszem Enter i przeciągamy. Efekty naszej pracy powinny wyglądać następująco:


Dzięki sumie skumulowanej możemy łatwo analizować dane w Excelu. Inne zastosowania sumy skumulowanej to np.: analiza wyników z egzaminów lub prognoz finansowych i efektów ich wykonania w poszczególnych miesiącach.

Na dziś to tyle. Jak zwykle zapraszam do lektury kolejnych wpisów i subskrypcji bloga Abc Excel.

8 komentarze:

margerytka pisze...

Czy możesz więcej napisać, jakie mogą być zastosowania sumy skumulowanej?

ynwestor pisze...

Jednym z takich zastosowań sumy skumulowanej może być Diagram Pareto.

margerytka pisze...

Już tam idę.. ;)

Anonimowy pisze...

Chciałem zastosować Digram Pareto do raportu reklamacji. mam problem z sformułowaniem ilości skumulowania. proszę o pomoc. janusz20102o2.pl

ynwestor pisze...

Cześć Janusz,

Odpowiedź wysłałem na maila. Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Hej, mogę liczyć na pomoc w zakresie autosumy? Mam kilka czynników zaokrąglonych do liczb całych. Jednak po zastosowaniu funkcji sumy wynik jest błędny.
Np:
124,72 - 125
145,92 - 146
103,68 - 104
62,02 - 62
suma: 436,34 - 436 co w przypadku drugiej kolumny jest błędem.
Proszę o pomoc jak rozwiązać ten mały problem.

ynwestor pisze...

Hej! Opisz swój problem na forum http://abc-excel.foreo.pl/ Pomożemy! Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Dzięki wielkie, już tam lece. pzdr

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.