Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

wtorek, 13 kwietnia 2010

Wykres kołowy

Wykres kołowy jest bardzo często używany zarówno dla potrzeb domowych, biurowych, jak i w biznesie. Jego popularność bierze się głównie z przejrzystości zaprezentowanych na nim danych. Wykres kołowy najlepiej nadaje się do zaprezentowania danych jako części całości. Na przykładzie naszych danych o sprzedaży samochodów możemy stworzyć taki oto wykres:

wykres kołowy excel

Zobaczmy, jak stworzyć taki wykres.


Nauczyliśmy się już wcześniej, jak stworzyć wykres w Excelu 2007. Wykres kołowy tworzy się analogicznie, jak każdy inny rodzaj. Czynność zaczynamy od zaznaczenia danych.

zaznaczenie danych

Przechodzimy potem do zakładki Wstawianie na wstążce Excela. Odnajdujemy sekcję Wykresy i wybieramy wykres kołowy. Stworzymy taki oto wykres:

wykres kołowy w excelu

Domyślnie wykres wstawia się w niefortunnym miejscu zasłaniając część naszej tabeli z danymi. Na szczęście nauczyliśmy się już, jak przenieść wykres w inne miejsce lub do nowego arkusza.

Zajmijmy się teraz upiększeniem naszego wykresu. Zmiana kolorystyki wykresu kołowego w Excelu jest znów analogiczna jak przy innych typach. Nauczyliśmy się już również i tego, więc nie mamy problemów by w kilka chwil zmienić styl wykresu na przykład na taki:

kołowy wykres excel

Przypomnę tylko, że kolorystykę wykresu zmieniamy w menu Narzędzia wykresów na wstążce. Style wykresów znajdują się w zakładce Projektowanie.

Najważniejsza jest przejrzystość wykresu. Pamiętajmy o tym, żeby nie przesadzić z kolorami. Powyższy wykres jest wg mnie zbyt udziwniony.

Nasz wykres nie jest jeszcze w pełni gotowy. Wciąż możemy go ulepszyć. O tym w następnych odcinkach. W najbliższym poście popracujemy trochę nad etykietami danych.

10 komentarze:

margerytka pisze...

Pytanko mam. Chyba tu najbardziej pasuje. Mam wykres pierścieniowy - na dwóch seriach danych. Wiem jak zmienić szerokość pierścienia dla obu serii, a pytanie, czy da się zmienić szerokość pierścienia tylko dla jednej serii? Na zewnętrznej serii są bardzo duże liczby w stosunku do drugiej wewnętrznej i chciałabym to jeszcze podkreślić przez grubość/szerokość pierścienia.

margerytka pisze...

Zaznaczam, że pracuję na wersji 2002/2003 i nie mam takich bajerów jak w 2007.....

ynwestor pisze...

Cześć margarytka!

Można zmienić tylko wielkość otworu. Nie znam sposobu na zmianę szerokości pierścienia. Ewentualnie można po prostu rozdzielić oba pierścienie.

Osobiście nie przepadam za wykresami pierścieniowymi. Na Twoim miejscu wolałbym użyć wykresu skumulowanego słupkowego albo kolumnowego. Wg mnie są bardziej czytelne.

margerytka pisze...

Już wymóżdżyłam. Trochę naokoło, ale dobrze wyszło. W tym wypadku był mi potrzebny akurat pierścieniowy, bo potrzebowałam pokazać udział każdej z części.

ynwestor pisze...

Jak to zrobiłaś? Chętnie się dowiemy :)

Ps. Wykresy skumulowane też pokazują udział każdej z części.

margerytka pisze...

No tak, ale mnie chodziło o procentowy udział w całym "torcie", czyli 100%. Co oczywiście możnaby też osiągnąć licząc procenty w tabeli i pokazując na skumulowanym, ale akurat w tym wypadku to mi bardziej pasowało. Pewnie kwestia osobistych upodobań, a może trochę kontekstu danych.. ;)

Nie wiem, czy sam opis wystarczy, najlepszy byłby załącznik, ale nie masz tu takiej opcji.

-powieliłam serię 1 x6 (w 6 wierszach)
-potem 1 pusty wiersz
-potem 3x wiersz z serią 2
-na tym zrobiłam wykres i powyłączałam obramowania poszczególnych serii
-dodatkowe powielone wiersze ukryłam

i voila! czy jak to tam się pisze ;)

ynwestor pisze...

Sprytne! Świetnie to wymyśliłaś.

Jeśli chcesz udostępnić to rozwiązanie czytelnikom, to podeślij mi na maila. Stworzyłem dział plików do ściągnięcia, gdzie właśnie zamieszczam takie pliki.

margerytka pisze...

A proszę Cię bardzo. Już Ci wysłałam :)

ynwestor pisze...

A ja już dodałem. Teraz każdy czytelnik bloga będzie mógł ściągnąć plik i z niego skorzystać. Polecam, bo bardzo ciekawie margerytka to zrobiłaś. Dzięki!

Anonimowy pisze...

dzięki coll

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.