Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

czwartek, 7 października 2010

Wykres wodospadowy

Wykres wodospadowy to kolejny ciekawy przykład wykresu w Excelu.


Wykresem wodospadowym na pewno zadziwimy szefa / nauczyciela / profesora (niepotrzebne skreślić). Jest to bardzo efektowny i dość prosty do wykonania w Excelu rodzaj wykresu.

Wykres wodospadowy może zostać użyty np. do pokazania dochodów i wydatków osobistych lub przedsiębiorstwa. Bardziej ambitne zastosowanie to pokazanie rachunku zysków i strat przedsiębiorstwa. Prostsze to zobrazowanie własnych dochodów i wydatków w miesięcznym budżecie. My oczywiście zajmiemy się tym trudniejszym przykładem.

Na wykresie pokażemy poszczególne składniki rachunku zysków i strat (w uproszczeniu). Kolejno uwzględnimy:

  • przychód netto,
  • koszty wytworzenia sprzedanych wyrobów,
  • zysk na sprzedaży brutto,
  • koszty zarządu,
  • koszt sprzedaży,
  • pozostałe koszty operacyjne,
  • koszty finansowe,
  • zysk netto.

Tylko na blogu Abc Excel nauczysz się, jak stworzyć wykres wodospadowy!


Zacznijmy od danych. Stwórzmy tabelkę z przykładowymi kwotami przychodów, kosztów i wyliczeniem zysku netto. Tabelkę sformatowałem na wzór księgowy.


W drugiej kolumnie wpiszemy obliczony pozostały zysk. To właśnie dzięki pozostałemu zyskowi powstanie "wodospad" na wykresie. Dla przykładu pozostały zysk przy koszcie finansowym to suma kosztu finansowego i komórki poniżej czyli zysku netto.


Teraz tworzymy wykres kolumnowy skumulowany. Legenda nie będzie nam potrzebna, więc od razu ją usuwamy.


Na razie wykres nie przypomina wodospadu. By to zmienić klikamy na jedną z niebieskich kolumn (zaznaczą się wszystkie) i formatujemy kolumny (skrót klawiaturowy Ctrl + 1). Pojawia się okno dialogowe, w którym zaznaczamy brak wypełnienia.


Żeby upodobnić wykres do wodospadu na tym samym oknie dialogowym w zakładce Opcje serii ustawiamy Brak przerwy. Dla uatrakcyjnienia wykresu sformatujmy jeszcze kolumny przychodu i zysków ustalając wypełnienie w kolorze zielonym.


Jeszcze tylko kilka drobiazgów i wykres będzie gotowy. Dodajmy etykiety danych i zmieńmy skalę na osi wykresu.


Wykres wodospadowy jest gotowy. Prawda, że ciekawy? Wygląda zupełnie inaczej niż popularnie stosowane rodzaje wykresów i jest przy tym bardzo czytelny.

Podobnie wykres wodospadowy możemy użyć też np. do zobrazowania naszego budżetu miesięcznego. Uwzględniamy miesięczne dochody i odejmując poszczególne wydatki dochodzimy do zaoszczędzonej kwoty lub debetu.

Dziękuję za uwagę. Jeśli spodobał Ci się wpis, to polecam bezpłatną subskrypcję kolejnych wpisów bloga. Możesz też otrzymywać wpisy mailem. W tym celu wpisz swój adres w panelu bocznym.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

A ja mam takie pytanie, czy w Excelu jest gotowa funkcja do wygenerowania harmonogramu spłat kredytu o zmniejszjących się ratach, nie jest trudno napisać samemu do tego formułę ale gotowa funkcja byłaby wygodniejsza.

ynwestor pisze...

Nie znam takiej funkcji.

Anonimowy pisze...

Prosto przedstawiona i przydatna instrukcja. Dzięki

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.