Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

środa, 7 kwietnia 2010

Ulepszamy wygląd wykresu

W poprzednim poście nauczyliśmy się formatowania wykresu przy pomocy okien dialogowych. Dziś będziemy upiększać nasz wykres korzystając z wstążki programu Excel 2007. Kiedy nasz wykres jest zaznaczony, to na wstążce pojawia się menu Narzędzia wykresów. W zakładce Układ widzimy:Menu Układ jest podzielone na 6 części. To menu pozwoli nam na ulepszenie naszego wykresu. Zacznijmy od zmiany nazwy wykresu.
W tym celu znajdujemy najpierw sekcję Właściwości.


Podświetlamy domyślną nazwę wykresu w polu Nazwa wykresu i zmieniamy jego nazwę na wybraną przez nas. Niech to będzie Abc Excel.


Kiedy teraz klikniemy na wykres, to jego nazwa pojawi się w polu nazwy.


Przejdźmy teraz do sekcji Etykiety.


 Pierwsza opcja to Tytuł wykresu. Po kliknięciu na nią rozwija się menu.


Po kliknięciu na każdą z opcji odpowiednio zmieni się tytuł wykresu. Po wybraniu Więcej opcji tytułu pojawi się okno dialogowe.


Znajduje się tu kilka opcji zmiany tytułu wykresu, tj. wypełnienie, wyrównanie, cień, format 3-W oraz kolor krawędzi i style krawędzi. Polecam popróbować zmian poprzez każdą opcję. Każdą zmianę można oczywiście cofnąć poprzez znany już nam przycisk Cofnij.


Kolejny element w sekcji Etykiety służy do zmiany tytułów osi wykresu. Kilkoma intuicyjnymi kliknięciami wpisaliśmy tytuł osi poziomej.Przejdźmy jeszcze do legendy wykresu. Po kliknięciu na trzeci przycisk rozwija się menu. Za pomocą niego możemy w bardzo prosty sposób przemieścić legendę.


Zostały nam jeszcze dwa przyciski.

Wybranie przycisku Etykiety danych w naszym przypadku spowoduje pojawienie się na wykresie dokładnej ilości sprzedanych samochodów. Polecam wybranie opcji Koniec zewnętrzny, ponieważ wykres wygląda wtedy najczytelniej.


No i wreszcie ostatni przycisk czyli Tabela danych. W przeciwieństwie do Etykiet danych spowoduje to pojawienie się dokładnych ilości nie na tylko pod wykresem. Po wybraniu opcji Pokaż tabelę danych wykres wygląda następująco.


Nauczyliśmy się dziś bardzo wielu opcji. Jak zwykle polecam popróbować wszystkich. Nigdy nie wiadomo, kiedy któraś z nich może się przydać. Zależy to tylko od tego, jaki wykres chcemy stworzyć.

W następnej części będziemy omawiać zakładkę Formatowanie w Narzędziach wykresu.

2 komentarze:

Robert pisze...

Witam, myślę że to świetny pomysł dzielić się swoją wiedzą o Excelu.

Co powiesz na wymianę linków z moim nowym blogiem o Prezi?

ynwestor pisze...

Mam nadzieję, że moja wiedza przyda się jak największej ilości osób.

Ps. Dodałem już link.

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.