Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

poniedziałek, 13 września 2010

Komunikaty o błędach w Excelu

Błędy w Excelu zdarzają się bardzo często. Czasem są poważne, częściej to tylko drobne pomyłki w formułach. Niestety często potrafią obrzydzić nam pracę i zatrzymać ją na długie godziny.

Możemy wyróżnić 7 różnych komunikatów o błędach, które zwraca Excel:
  • #DZIEL/0!
  • #NAZWA?
  • #N/D!
  • #ZERO!
  • #LICZBA!
  • #ADRES!
  • #WARTOŚĆ!
Zobaczmy, co Excel mówi nam za pośrednictwem tych komunikatów i jak dzięki nim znaleźć błąd.#DZIEL/0!

Dzielenie przez zero jest niedozwolone. Komunikat ten mówi nam, że wpisana przez nas formuła próbuje dzielić wartość przez zero. Druga możliwość jest taka, że używana przez nas formuła odwołuje się do pustej komórki. Najczęściej komunikat #DZIEL/0! pojawia się, gdy tworzymy formuły do danych, których jeszcze nie wpisaliśmy.

#NAZWA?

Ten błąd jest efektem literówek. Najczęściej pojawia się, gdy źle wpisaliśmy nazwę funkcji lub komórki/zakresu, do których odwołuje się dana funkcja. Poprawa literówki powinna naprawić problem - w innym wypadku to coś poważniejszego.

#N/D!

#N/D! oznacza niedostępny. Błąd pojawia się najczęściej, gdy funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO lub WYSZUKAJ.POZIOMO nie mogą znaleźć wyniku. Wynik jest niedostępny, bo najprawdopodobniej błędnie wybraliśmy szukaną wartość funkcji.

#ZERO!

To najłatwiejszy do naprawienia błąd. Pojawił się, ponieważ najprawdopodobniej nie wpisaliśmy znaku średnika w naszej formule.

#LICZBA!

Excel informuje nas tym komunikatem, że problemem jest wynik naszej formuły. Problemem może być argument funkcji albo wynik funkcji. Możliwe, że użyta przez nas funkcja wymaga argumentu, którego nie wpisaliśmy lub ten argument jest nieprawidłowy (np. obliczamy sumę liczby i tekstu). Excel obsługuje wartości z przedziału od -1E-307 do 1E+307. Jeśli wynik naszej funkcji będzie za duży lub za mały, to również pojawi się błąd #LICZBA!

#ADRES!

Błąd mówi nam, że adres jest nieprawidłowy. Najprawdopodobniej usunęliśmy komórkę, do której odwołuje się formuła.

#WARTOŚĆ!

Błąd informuje o nieprawidłowościach argumentu funkcji. W tym przypadku należy sprawdzić dwa przypadki  pomyłek podczas tworzenia formuł. Pierwszy błąd mogliśmy popełnić podczas tworzenia argumentu funkcji próbując na przykład wyciągnąć pierwiastek z liczby ujemnej lub dodając do siebie liczbę i tekst. Drugi rodzaj tego błędu popełniamy, gdy zamiast funkcji tablicowej staramy się użyć zwykłej funkcji.

Czytelnikom bloga Abc Excel życzę jak najmniej błędów podczas pracy z Excelem.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy komunikaty z nazwą błędu można zastąpić innymi komunikatami?

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.