piątek, 4 czerwca 2010

Funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO

Witajcie! Dziś poznamy kolejną funkcję, którą zawiera Excel.

Funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO działa podobnie, jak poznana przez nas wcześniej funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO. WYSZUKAJ.POZIOMO to funkcja wyszukiwania i adresu. Funkcja wyszukuje dane z tabeli ułożonych poziomo. Większość tabel w programie Excel tworzymy pionowo, więc funkcja ta jest rzadko używana. Mimo wszystko myślę, że warto ją znać.

Funkcja WYSZUKUJ.POZIOMO ma następującą postać:

=WYSZUKAJ.POZIOMO(odniesienie; tablica; numer wiersza; wiersz)

W uproszczeniu można przyjąć, że poszczególne składniki funkcji to:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(co; gdzie; w którym wierszu; prawda/fałsz)

Ostatnia część formuły jest bardzo ważna:

  • prawda to przybliżone dopasowanie;
  • fałsz to dokładna wartość.

Przygotowałem tabelę sprzedaży.

tabela sprzedaży


Nauczmy się na podstawie powyższej tabeli, jak działa funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO. Dzięki funkcji po wybraniu imienia pracownika pojawią się wszystkie dane na jego temat, które zawiera tabela.
Na początek do wyboru pracowników przydałaby się nam lista rozwijana.

W polu sprzedaż wpisujemy naszą funkcję. U nas będzie ona wyglądać w ten sposób:

=WYSZUKAJ.POZIOMO(C7;C3:H5;2;FAŁSZ)

funkcja wyszukaj poziomo excel

Oczywiście przeciągamy funkcję również w pole miasta. Tym sposobem funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO wyszukuje dane z tabeli i po wybraniu imienia pracownika pojawia się sprzedaż i miasto.

To oczywiście jest tylko prosty przykład. Funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO ma zastosowanie szczególnie w dużych tabelach, gdzie wyszukanie danych nie jest już takie proste. Przykłady takich tabeli danych to raporty sprzedaży czy lista płac.

To tyle na dziś. W kolejnych częściach poznamy wiele więcej możliwości Excela. Zapraszam do subskrypcji bloga. Dzięki niej nie ominiesz żadnego posta.

6 komentarze:

Anonimowy pisze...

Funkcja nie zadziała prawidłowo bez adresowania bezwzględnego. Jeśli wpiszemy C3:H5, to po skopiowaniu do dalszych kolumn zmieni się zakres na C4:H6. Zatem prawidłowy zakres to $C$3:$H$5.

Ynwestor pisze...

To prawda. W naszym uproszczonym przykładzie funkcja działa prawidłowo, ale zawsze przy przeciąganiu komórek warto pamiętać o adresowaniu bezwzględnym.

Anonimowy pisze...

potrzebuje informacji z funkji ppmt a dokładniej ten okres

Anonimowy pisze...

Proszę o pomoc to wszystko jest zrozumiałe
ale jak miałbym zrobić fakturę gdzie pierwsza kolumna byłaby rozwijana a reszta wierszy pojawiałaby się po wyborze tj. cena nazwa wymiary itp. kontakt: j-ciosek@o2.pl

Ynwestor pisze...

Proszę zadać pytanie na forum. Postaramy się pomóc :)

Goldie pisze...

Ale to adresowanie bezwględne powinno zostać również przypisane do pierwszego argumentu w formule - w tym przypadku - C7. Jedyne co będzie się zmieniać - to numer wiersza - w komórce C8 to będzie 2 a w komórce C9 - 3

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.