Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

czwartek, 29 lipca 2010

Konsolidowanie danych

Witajcie!

Tym razem zajmiemy się konsolidowaniem danych w Excelu.

Konsolidowanie danych może nam się przydać, gdy chcemy połączyć dane z różnych tabeli, nawet z różnych arkuszy Excela.

W tym wpisie nauczymy się, jak dodać do siebie dane z różnych tabeli danych. Przygotowałem 3 różne tabele sprzedaży.


Zobaczmy, jak dodać do siebie te wszystkie dane w taki sposób, aby powstała jedna tabela zbiorcza.


Na początek warto zauważyć, że tabele nie są identyczne i są nawet innej wielkości. Nie jest to przeszkodą w ich konsolidacji.

Konsolidację tabeli sprzedaży w Excelu zaczynamy od wstążki. Potrzebny nam przycisk Konsoliduj znajduje się w zakładce Dane.


Zaznaczamy miejsce, gdzie ma znajdować się tabela zbiorcza i wciskamy przycisk Konsoliduj. Pojawia się następujące okno dialogowe:


Możemy wybrać aż 11 różnych funkcji przy konsolidacji danych. My chcemy po prostu zsumować dane, więc wybieramy Suma.


Nasze tabele zawierają etykiety w górnym wierszu i lewej kolumnie, więc zaznaczamy odpowiednie check boxy na oknie dialogowym. Zaznaczamy też check box, dzięki któremu utworzą się łącza z danymi źródłowymi. Jest to bardzo przydatna opcja, która ułatwi nam analizę danych w zbiorczej tabeli. Omówimy ją później.


Teraz dodamy odwołania do naszych tabel. Klikamy na przycisk obok pola Odwołanie i dodajemy każdą z tabel po kolei.


Konsolidacja jest gotowa. Wszystkie poszczególnie dane się zsumowały i stworzyły jedną tabelę zbiorczą. Efekt wygląda w ten sposób:


Jak widzimy, po lewej stronie pojawiły się cyfry 1 i 2 oraz plusiki. Widać też, że poszczególne wiersze nie są po kolei tak jakby niektóre wiersze zostały ukryte.

Jest to właśnie efektem utworzenia łączy do danych źródłowych. Dane tabeli źródłowych zostały zgrupowane i podsumowane w tabeli, którą stworzyliśmy. 1 i 2 to poszczególne poziomy szczegółowości tabeli. Po kliknięciu na 2 pokażą się wszystkie poszczególne dane łącznie z tymi ze źródłowych tabeli. Widzimy, że rozwinęły się też wszystkie plusiki po lewej stronie tabeli.


Pojawiły się poszczególne dane ze wszystkich skonsolidowanych tabeli i nazwa pliku, na którym pracujemy.

Jeśli nie potrzebujemy aż takiego poziomu szczegółowości, to możemy rozwinąć tylko jeden plusik, np. przy danych ze sprzedaży Sprzedawcy2.


Jak widzimy dzięki konsolidacji danych w prosty sposób możemy pracować z danymi w Excelu. Konsolidowanie danych najbardziej może się przydać podczas przygotowywania raportów czy sumowania danych okresowych.

Dziękuję za uwagę. Zapraszam do kolejnych wpisów bloga Abc Excel i do jego subskrypcji. Dzięki subskrypcji nie ominiesz żadnego wpisu.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

dzień dobry :) super strona!!!!. gratuluje pomysłu no i oczywiście wiedzy :)
Przerabiam wszystko po kolei, ale utknełam tutaj... Robie wszystko wg zaleceń :) a na koniec wyskakuje mi informacja: "Utworzenie łącza z arkuszem konsolidacji nie jest możliwe"... Po kliknieciu na OK nic sie nie dzieje. Czy wie Pan może w czym w tym przypadku będzie problem?

Anonimowy pisze...

a spróbuj w innym arkuszu - wyjdzie bez niczego
powodzenia

Anonimowy pisze...

Świetna strona, niestety mam problem. Utworzyłam listę rozwijaną i chciałabym, żeby do każdej z opcji, dane w tabelce obok się aktualizowały, bo są inne. Z góry dziękuję za pomoc:))

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.