Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Odzyskiwanie pliku Excela

Umiemy zapisywać pliki w Excelu. Ale co się stanie, gdy nie zapisaliśmy pliku, a Excel nagle się wyłączył?


Nauczmy się, jak odzyskać niezapisany plik w Excelu.


Zmiana ustawień Autoodzyskiwania

Najpierw zobaczmy, gdzie zmienia się ustawienia Autoodzyskiwania. Klikamy na Przycisk pakietu Office i potem na Opcje programu Excel. Pojawi się następujące okno dialogowe.


W zakładce Zapisywanie widzimy opcję, która umożliwia ustawienie częstotliwości wysyłania informacji Autoodzyskiwania. Im mniejszą ilość minut ustawimy, tym świeższy plik będziemy mogli odzyskać. W skrócie można powiedzieć, że im większa ilość minut będzie ustawiona, tym więcej naszej pracy w przypadku awarii Excela możemy stracić.

Odzyskiwanie plików po awarii Excela

Skoro już Excela nam się zamknął, to teraz priorytetem jest odzyskanie naszej pracy. W takiej sytuacji należy za wszelką cenę odzyskać plik.

Excel nam się zamknął. Otwieramy go więc ponownie. Po lewej stronie okna pojawi nam się informacja o odzyskiwaniu dokumentów jak na poniższym obrazku.


Pojawiła się nazwa naszego pliku, który możemy odzyskać. Klikamy na nazwie i wybieramy polecenie Otwórz. Dzięki temu otworzy się odzyskany plik, który nam się zamknął.

Teraz jak najszybciej zapisujemy (skrót klawiaturowy Ctrl + S) odzyskany dokument. Ufff udało się odzyskać utracony dokument.

6 komentarze:

Ewa Wiktoria pisze...

Niezapisany, to nie znaczy, ze zamknięty w wyniku awarii. Po prostu zamknięty bez zapisywania. I to jest problem

ynwestor pisze...

@ Ewa Wiktoria

Wtedy faktycznie jest problem. Na szczęście w opcjach Excela jest możliwość ustawienia autozapisu.

Anonimowy pisze...

Excel ma automatycznie zdefiniowany autozapis (domyślnie 10 min.). Jeśli zamknęłaś plik bez zapisywania, a redagowałaś go dłużej niż 10 minut, to należy:

1. uruchomić/otworzyć jeszcze raz plik bez zapisanych zmian,
2. kliknąć Plik->Informacje
3. w części "Wersje" (na samym dole) wybrać tą, która odpowiada niezapisanemu plikowi (zazwyczaj oznaczona w nawiasie jako "niezapisane wersje aktualnego dokumentu" czy jakoś tak)

Nie wiem jak to zadziała w przypadku nowoutworzonego pliku (bez podanej nazwy i choć raz modyfikowanego), ale w przypadku np. dopisywania części dokumentu i niezapisania zmian, ta metoda działa bardzo dobrze.

Pozdrawiam, Adam.

calc pisze...

Autozapis to chyba standard. W arkuszu OpenOffice też jest zdaje się coś takiego - wyświetla się potem informacja: rozpocznij odzyskiwanie dokumentów.

Marta pisze...

Witam, mam problem, od miesiąca tworzyłam w firmie bardzo ważną bazę danych w Excelu, którą zapisywałam na otoczeniu sieciowym. Dziś podczas edycji tej bazy i zapisywaniu danych, mieliśmy nagle awarię i brak dostawy prądu... Wszystkie komputery się wyłączyły, a po włączeniu kompa i kliknięciu na moją bazę, wyskoczył komunikat, że plik mógł ulec uszkodzeniu i czy chcę go otworzyć, kliknęłam, że tak i wówczas ukazał mi się pusty arkusz Excela...
Proszę o pomoc, o jakąkolwiek radę, jak mogę odzyskać tę bazę... Jestem załamana... Fizycznie ten plik istnieje na tym otoczeniu, ale nie ma jego treści... Nie wiem, co robić.
Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Marta

Anonimowy pisze...

ja otworzyłem w Open Office plik który dla Excela był pusty i nie dał się naprawić :)

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.