wtorek, 13 lipca 2010

Filtrowanie w Excelu

Witam wszystkich czytelników!

Dziś nauczymy się filtrować dane w Excelu. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą ilością danych, wśród których chcemy wyszukać tylko niewielką część, która nas właśnie interesuje.

Przygotowałem przykładową tabelkę.Tabelka zawiera ofertę pewnego komisu samochodowego, a my właśnie chcemy kupić sobie auto tylko nie wiemy, które z nich wybrać.


Na przykładzie nauczymy się, jak odfiltrowywać niepotrzebne informacje i jak wyszukać właśnie te, których szukamy.

Zacznijmy od nałożenia filtru do tabelki. W tym celu przechodzimy do Wstążki. Szukany przez nas przycisk jest mniej więcej na środku Wstążki.


Żeby nałożyć filtr zaznaczamy pierwszy wiersz naszej tabelki i wciskamy przycisk Filtruj (skrót klawiaturowy Ctrl + Shift + L).


Przy każdym z nagłówków pojawiły się strzałeczki. To właśnie dzięki nim możemy odfiltrować szukane przez nas dane.

Przejdźmy do filtrowania na naszym uproszczonym przykładzie. Przyjmijmy, że szukamy tylko samochodu 5 - drzwiowego. W takim wypadku wszystkie samochody 3 - drzwiowe są nam niepotrzebne. Klikamy więc na strzałkę przy ilości drzwi samochodu i odznaczmy samochody 3 - drzwiowe. Dzięki temu w tabelce będą się wyświetlać tylko samochody 5 - drzwiowe.


W naszej tabelce zostało jeszcze 10 samochodów. Drugim ważnym dla nas kryteriów jest dla nas cena. Opcja, z której teraz skorzystamy to autofiltr niestandardowy. Odfiltrujmy dzięki niemu wszystkie samochody droższe niż 10 000 zł. W tym celu klikamy na strzałkę przy cenie i wybieramy opcję Filtry liczb i potem Mniejsze niż.


Pozostały nam już tylko 4 samochody, z których już dużo łatwiej jest wybrać taki, który nas interesuje. Jeśli wciąż nie możemy podjąć decyzji, to odfiltrowujemy kolejne elementy tj. typ nadwozia czy rodzaj paliwa.


Przykład, który omówiliśmy, jest oczywiście dużym uproszczeniem. Jednak już na tym przykładzie widzimy, że filtr w Excelu jest bardzo przydatny. Docenimy go szczególnie, gdy przyjdzie nam pracować nad dużą bazą danych, gdzie dużo trudniej jest znaleźć potrzebne informacje.

W biznesie filtrowanie jest przydatne w bazach danych klientów czy wyników sprzedaży. Wtedy jednym kliknięciem łatwo wyszukamy wyniki konkretnego regionu czy zakupy dowolnego klienta.

Dziękuję wszystkim za uwagę i zapraszam do subskrypcji bloga Abc Excel.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

No qll... a skróty klawiszowe?

Tzn fajnie CTRL + SHIFT + L daje filtru w tym miejscu... a np najedziemy myszą na pole i chcemy by filtr się zwinął do wyników o tej wartości a jesteśmy na polu 15236 i nie bardzo nam się uśmiecha jechać w górę...

A potem by rozwinąć w tym samym miejscu...

Są takie skróty?

Anonimowy pisze...

skroty nie, ale masz na klawiaturze strzalki i przewijanie stron, niewiem jak to jest na polskiej klawiaturze bo pracuje z inna, ale na pewno jest tam gdzie jest delete, end, insere

Anonimowy pisze...

możesz zawsze zablokowć linie z filtrem która zawsze bedzie widoczna
znajdzesz to w okno zablokuj okienka

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.