Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

czwartek, 15 kwietnia 2010

Formatowanie segmentów wykresu kołowego

Wykres, który stworzyliśmy w poprzednim odcinku, wygląda bardzo ładnie.


Dziś nadamy wykresowi prawdziwie profesjonalny wygląd.

Wyobraźmy sobie, że przygotowujmy wykres na walne zgromadzenie akcjonariuszy Fiata. Jesteśmy prezesem Fiata i potrzebujemy wykresu, który przedstawi nasze wyniki sprzedaży na tle naszych konkurentów.

Najpierw zaznaczamy
nasz pojedynczy segment odpowiadający sprzedaży Fiata. Klikamy na niego dwa razy tak, żeby zaznaczony był tylko ten pojedynczy. Klikamy potem prawym przyciskiem myszy i wybieramy Formatuj punkt danych.


Na wykresie znajdują się dane o sprzedaży wielu producentów. Nam zależy na wyróżnieniu sprzedaży samochodów Fiata. Oddzielmy więc interesujący nas segment wykresu. Na oknie dialogowym, które się pojawi ustalamy Rozbicie punktu na 30 %. Spowoduje to wysunięcie się segmentu z wykresu. Możemy też obrócić wykres, żeby nasz segment znajdował się w takim miejscu wykresu, które będzie dla nas najwygodniejsze. Wykres obracamy poprzez wpisanie liczb między 0 a 360 dla opcji Kąt pierwszego wycinka.


Po wprowadzeniu tych opcji wykres zmieni się wyszczególniając dane o sprzedaży Fiatów.


Nasz wykres jest gotowy. Estetycy mogą jeszcze zmienić kolory poszczególnych segmentów wykresu z osobna. Służy temu zakładka Wypełnienie na oknie dialogowym, które mieliśmy przed chwilą wyświetlone.


Nauczyliśmy się już bardzo dużo o wykresach. W następnej części poznamy wykres liniowy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.