Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

piątek, 15 marca 2013

Fukcja JEŻELI

Na specjalną prośbę dzisiejszy wpis poświęcę funkcji JEŻELI. W tym wpisie dowiesz się, jak używać funkcji JEŻELI, do czego służy oraz pokażę kilka przykładów i wskazówek. Zapraszam do nauki.


Funkcja JEŻELI jest funkcją logiczną. Zawiera w sobie warunek logiczny oraz instrukcję, co Excel ma wykonać, jeśli warunek jest prawdziwy, a co jeśli warunek jest fałszywy. Składnia funkcji JEŻELI to:

=JEŻELI(test_logiczny;wartość_jeżeli_prawda;wartość_jeżeli_fałsz)


test_logiczny to warunek, który chcesz sprawdzić. Może on być prawdziwy lub fałszywy. Dla przykładu możesz sprawdzić działanie A2+A3>75. Excel sprawdza, czy suma komórek A2 i A3 jest większa od 75. Wynikiem może być prawda lub fałsz. Jako operatorów możesz użyć na przykład:

  • Mniejsze niż <
  • Większe niż >
  • Mniejsze lub równe niż <=
  • Większe lub równe >=
  • Różne niż <>
  • Równe =


Jako dodatek do powyższych operatorów możesz zagnieżdżać funkcję JEŻELI i tworzyć skomplikowane formuły. Najczęściej stosuje się funkcji: ORAZ, LUB, NIE, JEŻELI, MIN, MAX.

wartość_jeżeli_prawda to wartość, którą funkcja JEŻELI ma wyświetlić, jeśli test logiczny będzie prawdą. Jeśli nie wpiszesz niczego, to Excel wyświetli po prostu 0. Jeśli funkcja JEŻELI ma zwrócić coś innego, to możesz wpisać dowolny ciąg znaków w cudzysłowie lub zagnieździć funkcję za pomocą innej funkcji.

wartość_jeżeli_fałsz to wartość, którą funkcja JEŻELI ma wyświetlić, jeśli test logiczny będzie nieprawdą. Jeśli nie wpiszesz niczego, to Excel wyświetli po prostu FAŁSZ. Jeśli funkcja JEŻELI ma zwrócić coś innego, to możesz wpisać dowolny ciąg znaków w cudzysłowie lub zagnieździć funkcję za pomocą innej funkcji.


Przykład 1

=JEŻELI(A1>100;”WIĘCEJ”;”MNIEJ”)

Powyższa funkcja sprawdza, czy wartość wpisana w komórce A1 jest większa od 100. Jeżeli jest większa, to wyświetli się słowo WIĘCEJ. Jeżeli jest mniejsza lub równa, to wyświetli się słowo MNIEJ.


Przykład 2

=JEŻELI(A1>=50000;1000;0)

W tym przykładzie funkcja JEŻELI sprawdza, czy wartość wpisana w komórce A1 jest większa lub równa od 50000. Jeżeli jest większa lub równa, to wyświetli się 1000. Jeżeli jest mniejsza, to wyświetli się 0. Ta funkcja może przydać się do wypłacania premii pracownikom. Jeśli wypełnili plan sprzedażowy, to dostaną 1000 zł premii. Jeśli nie wypełnili planu sprzedażowego, to premia wyniesie 0 zł.


Przykład 3

=JEŻELI(A1>B1;”A JEST WIĘKSZE”;”B JEST WIĘKSZE”)

W tym przykładzie funkcja JEŻELI sprawdza, czy wartość wpisana w komórce A1 jest większa od wartości wpisanej w komórce B1. Jeżeli jest większa, to wyświetli się tekst A JEST WIĘKSZE. Jeżeli jest mniejsza, to wyświetli się tekst B JEST WIĘKSZE.


Przykład 4

=JEŻELI(A1>50;”TEST ZDANY”;”TEST OBLANY”)

W tym przykładzie funkcja JEŻELI sprawdza, czy wartość wpisana w komórce A1 jest większa od 50. Jeżeli jest większa, to wyświetli się tekst TEST ZDANY. Jeżeli jest mniejsza, to wyświetli się tekst TEST OBLANY. Jest to bardzo prosty sposób na sprawdzenie faktu zaliczenia testu przez studenta.


Przykład 5

=JEŻELI(A1>90;"OCENA 5"; JEŻELI (A1>75;"OCENA 4"; JEŻELI (A1>50;"OCENA 3"; JEŻELI (A1>30;"OCENA 2";"TEST OBLANY"))))

Tu widzisz trudniejszy przykład podobnego warunku. Zagnieździłem funkcję JEŻELI za pomocą kolejnych. Na początek funkcja sprawdza, czy wartość w komórce A1 jest większa od 90. Jeśli tak, to wyświetla tekst OCENA 5. Jeśli wartość jest mniejsza lub równa, to sprawdzamy dalej przy użyciu kolejnej funkcji JEŻELI. W tym przypadku, jeśli wartość jest większa od 75, to wyświetla się tekst OCENA 4. Podobnie sprawdzamy dla wartości 50 i 30. Jeśli wartość w komórce A1 jest mniejsza lub równa od 30, to Excel wyświetla tekst TEST OBLANY.

Mam nadzieję, że lekcja jest zrozumiała. Życzę wszystkim udanej pracy z funkcją JEŻELI i zapraszam do kolejnych wpisów na temat Excela.

9 komentarze:

Anonimowy pisze...

bravo

Anonimowy pisze...

Dlaczego jest tak mało wpisów na tym blogu...od ostatniego minęło wiele miesięcy

Adam Nowak pisze...

Wpisów jest tak mało, ponieważ brak mi motywacji. Blog nie przynosi praktycznie żadnych dochodów. Na dodatek jestem zalewany masą spamu, bezsensownych maili i nawet gróźb od czytelników.

Jeśli chcesz, żebym napisał na jakiś konkretny temat, to daj znać. Na specjalną prośbę postaram się coś napisać. W innym wypadku wpisów będzie zapewne jak na lekarstwo.

Anonimowy pisze...

świetny blog, dziękuję, tak trzymaj!

Anonimowy pisze...

ja bym chciała sie dowiedzieć jak można stworzyć tabelę która wskaże mi nadpłaty i niedopłaty oraz za duże przeksięgowania .... ale żeby o to poprosić muszę przejść przez wszystkie etapy .... i je zrozumieć ...

Anonimowy pisze...

A to dziwne, że nie przynosi dochodów. Licznik odwiedzin wygląda imponująco :) Tak dalej!

karinn pisze...

Mam pytanie, czy do funkcji jeżeli mozna dodać odniesienie do innej komorki, tzn jezeli prawda to dostepne + np ilosc dni do realizacji? Lub w jaki inny sposób coś takiego zapisać ?

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatne rzeczy można znaleźć na tym blogu i w bardzo prosty sposób wytłumaczone. Szkoda, że nie ma wszystkich f-cji.

Anonimowy pisze...

"Blog nie przynosi praktycznie żadnych dochodów."

: ))))
no bez kitu ..myslisz ze zrobisz prostego bloga i bedziesz na tym cokolwiek zarabiac? : ) oj oj..nie bądz naiwny.

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.