Za chwilę zostaniesz przekierowany do nowej (lepszej!) odsłony bloga ABC Excel.

sobota, 24 kwietnia 2010

Funkcja POWT - zabawa z Excelem

Dzisiejszy wpis będzie luźniejszy. Przekonamy się, że Excel to nie tylko narzędzie do pracy, ale też do zabawy. Na podstawie funkcji POWT nauczymy się ciekawej sztuczki.

Funkcja POWT jest niezwykle rzadko używana. Służy ona do powtarzania tekstu określoną ilość razy. Excel graficznie pokaże wiek piosenkarek wielokrotnie wpisując literę I.

Mamy tabelkę z listą polskich piosenkarek wraz z ich wiekiem.Funkcja POWT pokaże nam wiek w postaci graficznej bez rysowania wykresu.


W komórce C2 wpiszmy funkcję. Zaczynamy od znaku "=" i potem nazwa funkcji czyli POWT.Funkcja POWT składa się z dwóch części:

  • w części tekst wpisujemy taki tekst, który ma być powtarzany - naszym przypadku będzie to litera I, którą wpisujemy w cudzysłowie "I"
  • część ile_razy mówi o ilości powtórzeń - u nas to kolumna z wiekiem

Cała funkcją, którą wpisujemy w komórce C2 to =POWT("I";B2)Doda ma 26 lat, więc funkcja wpisała tyle razy literę I. Po przeciągnięciu komórki C2 w dół do komórki C11 funkcja graficznie pokaże wiek wszystkich polskich piosenkarek.


Prawda, że fajnie wyszło?

Od razu widać, która wartość jest największa, a która najmniejsza, więc ten trik może być równie dobrze użyty do pokazania poważniejszych danych niż wiek polskich piosenkarek.

Zapraszam również do poczytania o innych funkcjach dostępnych w Excelu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.