Ten wpis dotyczy pracy z danymi nienumerycznymi w tabelach przestawnych.
Zapraszam do lektury i nauki.
Większość tabel przestawnych jest tworzonych z danych liczbowych, ale tabele przestawne są również przydatne w przypadku danych nienumerycznych. Dane nienumeryczne to takie, na których nie można wykonywać działań matematycznych, tj. dodawanie, odejmowanie, mnożenie. Przykładem danych nienumerycznych mogą być na przykład płeć, stanowisko pracy, miasto.
Okazuje się, że Excel umożliwia użytkownikowi stworzyć tabele przestawne, które będą zawierały dane nienumeryczne. Zapytacie, jaki jest sens? Ano tabela przestawna może zawierać na przykład ilość wystąpienia jakiejś cechy. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć sobie prostą bazę danych lub raport.
Zobaczmy to na przykładzie. Oto prosta tabelka z danymi pracowników firmy.
Zaznaczamy całość. Przechodzimy do wstążki Excela. W karcie Wstawianie klikamy na Tabela przestawna.
Podczas tworzenia tabeli przestawnej wybieramy jej pola. W naszym przykładzie w kolumnach umieśćmy Departament, a w wierszach Stanowisko.
Tym sposobem mamy możliwość stworzenia tabeli przestawnej, w której wartościami jest ilość stanowisk w poszczególnych departamentach. Tak więc policzyliśmy ilość stanowisk w Excelu, który służy przede wszystkim do wykonywania obliczeń liczb a nie danych nienumerycznych.
To tylko prosty przykład tabeli przestawnej, który w przystępnej formie ma pokazać, jak przedstawić dane nienumeryczne. Jeśli jest taka potrzeba, to mogę dodać do posta trudniejszy przykład.
Post powstał na prośbę obserwatora mojego profilu na portalu Facebook. Mam nadzieję, że post się podoba i się przyda. Jeśli masz jakieś konkretne "zamówienie" na kolejny wpis, to proszę o informację na Facebook'u lub ewentualnie w komentarzu pod wpisem.
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.